Rada Osiedla Karłowice-Różanka Fundusz Osiedlowy 2025 Fundusz Osiedlowy - zgłoszenia Mapa Uspokojenie ruchu Karłowice


Rada Osiedla Karłowice-Różanka > Fundusz Osiedlowy - zgłoszenia > Zgłoszenie: Bezpieczeństwo, zieleń, estetyka

Karłowice-Różanka - Fundusz Osiedlowy 2025
Uwagi do zgłoszonych projektów prosimy przesyłać na adres e-mail: karlowice@osiedla.wroclaw.pl

Uzasadnienie projektu

Zarówno na Karłowicach, jak i Różance jest wiele miejsc, które nie mogą doczekać się na potrzebne działania, by realnie poprawić jakość i bezpieczeństwo życia mieszkających tu rodzin. Są miejsca – i to w reprezentacyjnych punktach osiedla, które deprymują, zasmucają i przygnębiają, a mogłyby nie tylko zachwycać, ale przez mądre zaplanowanie i wykorzystanie zieleni rzeczywiście wzbogacać estetykę Karłowic oraz Różanki, a także poprawiać bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo zdrowotne i komfort życia mieszkających tu osób. Ze względu na to, że w projekcie chodzi o punkty o wyjątkowo dużym nasileniu ruchu (al. M. Kromera przed mostem Warszawskim oraz ul. Żmigrodzka w okolicy pętli tramwajowej), zrealizowanie projektu będzie miało dużą siłę oddziaływania także w wymiarze edukacyjnym - stanowiąc wzorzec i zachętę do poprawy warunków również w innych miejscach miasta.

Beneficjenci projektu

Ze względu na to, że w projekcie chodzi o punkty o wyjątkowo dużym nasileniu ruchu (al. M. Kromera przed mostem Warszawskim oraz ul. Żmigrodzka w okolicy pętli tramwajowej), zrealizowanie projektu będzie nie tylko korzystne dla osób mieszkających lub pracujących czy często przebywających w tych rejonach, ale także będzie miało dużą siłę oddziaływania o charakterze edukacyjnym dla wszystkich - stanowiąc wzorzec i zachętę do poprawy warunków również w innych miejscach miasta.

Opis projektu

Na projekt składają się dwie realizacje w ważnych, reprezentacyjnych punktach o dużym ruchu samochodowym (w tym MPK), pieszych, rowerzystów itp. 1. Zazielenienie ekranu akustycznego przy al. M. Kromera (między Mostem Warszawskim a ul. Toruńską) przez wprowadzenie różnorodnych pnączy (bluszcz zimozielony, winobluszcz, pnącza kwitnące, np. milin amerykański), dzięki którym poprawią się warunki życia dla tysięcy mieszkających w okolicy osób. Obecnie ekran chroni przed hałasem jedynie mieszkańców domów od strony Odry, a przez odbicie fal dźwiękowych pogarsza sytuację dla wszystkich po jego drugiej stronie, co prowadzi do znaczącego przekroczenia norm hałasu (jak potwierdzają wyniki badań środowiskowych wykonanych na zlecenie gminy Wrocław). Hałas jest jednym z ważnych czynników pogarszających jakość życia i zdrowie ludzi. Zieleń pomogłaby także poprawić jakość powietrza (jesteśmy narażeni na pyły i zanieczyszczenia wynikające z bardzo dużego ruchu pojazdów spalinowych), a także mikroklimat (ochrona przed letnim skwarem, której obecnie nie ma w zabetonowanej przestrzeni), co w sytuacji dramatycznych zmian klimatycznych jest szczególnie istotne zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkających na osiedlu. Ponieważ ekran dźwiękowy nie został od razu zaprojektowany z poszanowaniem powyższych czynników, należy uzupełnić jego konstrukcję (w większości szklaną) przez domontowanie lin lub siatek stalowych, które umożliwiłyby wspinanie się pnączy. Ponieważ ekran dźwiękowy nie został od razu zaprojektowany z poszanowaniem powyższych czynników, należy uzupełnić jego konstrukcję (w większości szklaną) przez domontowanie lin lub siatek stalowych, które umożliwiłyby wspinanie się pnączy. 2. Poprawa estetyki oraz zielonej funkcjonalności zieleńca okolonego porozwalanymi murkami w obrębie pętli tramwajowej Żmigrodzka/Zawalna. Obecnie to miejsce straszy swoim wyglądem, a uszkodzone murki z ostrymi krawędziami zagrażają także bezpieczeństwu. To trzeba naprawić. Ze względu na specyfikę miejsca, potrzebny jest szczególnie staranny dobór roślin: odpornych na suszę i miejskie zanieczyszczenia, gwarantujących estetykę i usługi ekosystemowe przez cały rok - dobrze zaprojektowana kompozycja uwzględniająca rośliny zimozielone, kwitnące, o różnorodnym pokroju i kolorze liści, zadarniające.

Lokalizacja projektu

1. Bariera dźwiękochłonna przy al. M. Kromera oraz 2. Zieleniec przy pętli tramwajowej Żmigrodzka/Zawalna

Szacunkowy koszt

98 000